Kronika Zlotowa

Zlot Górnośląskiej Chorągwi Harcerzy ZHR EXCELSIOR Wisła Wielka 19-21 maja 2017

Spadał cień nocy ciągnął pielgrzym młody

Przez wieś alpejską, przez śniegi i lody,

W ręku miał sztandar, na nim dziwne godło

Które na górę olbrzymią go wiodło:

Excelsior!

Henry Wadsworth Longfellow  1841

Miejsce naszego Zlotu Chorągwi jest symboliczne.Odbudowany przez harcerzy, popadający w ruinę zabytkowy dworek książąt pszczyńskich stał się Harcerskim Ośrodkiem Wodnym w Wiśle Wielkiej. przez długie lata był miejscem biwaków, kursów i zimowisk naszych harcerzy. w czasach gdy Jezioro Goczałkowickie było zamknięte dla żeglugi podupadał. Teraz gdy wypłynięcie na wodę znów jest możliwe stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

Nie bez znaczenia dla organizacji Zlotu był fakt, że Wisła Wielka, położona niedaleko Pszczyny, znajduję się w samym centrum obszaru działań Chorągwi.
Po rozbiciu namiotów uczestnicy Zlotu zgromadzili się na apelu rozpoczynającym.

Następnie po kolacji zasiedliśmy do obrzędowego ognia. O rozpalenie stosu poproszeni zostali trzej wodzowie środowisk: Bytomskiego i Raciborskiego Związku Drużyn oraz Hufca Harcerzy na Podbeskidziu.

W trakcie gawędy Komendant opowiadał dlaczego hasło EXCELSIOR jest takie ważne. Nasze Życie to równia pochyła – wszystko co łatwe, przychodzące samo zwykle nie ma wartości. O to co dobre i wartościowe trzeba się postarać. Trzeba wspinać się w górę. Piąć się wzwyż – to właśnie EXCELSIOR.

Sobotni poranek rozpoczął zajęcia Zlotowe. Harcerze udali się z Komendantem na trening oraz turniej rugby, na pobliskie boisko. Trenowali w praktyce hasło EXCELSIOR – ani kroku wstecz! To Ważna zasada w rugby.

Tymczasem instruktorzy pod wodzą Przewodniczącego Okręgu wypłynęli na Jezioro. Każda z załóg trzech łódek miała za zadanie przedyskutować najważniejsze sprawy Chorągwi.

Po obiedzie przyszedł czas na rywalizację. Starszyzna stanęła w szranki Turnieju Instruktorów.

Zadania były karkołomne prowadzenie auta z zasłoniętymi oczami, łowienie kluczy w śmietanie – reszta niech pozostanie tajemnicą….

Harcerze zmierzyli się w turnieju zastępów. Ich zadaniem było zbudowanie statku kosmicznego. Elementy kompletowali testując swoje wyrobienie harcerskie.

Podsumowanie gry stanowiła wielka bitwa – MARS VS. ZIEMIA. Bronia w potyczce były balony z wodą.

Zuchy też nie próżnowały. Pod wodzą Harcmistrza Konrada Nycza nie można się nudzić. Na Zlot przybyła również niedawnopowstała gromada z Cieszyna, z druhem Janem Surzyckim.

Zuchy miały okazję do gry w rugby, w jej, bezkontaktową odmianę RUGBY TAG. Emocji nie brakowało.

Drugi dzień Zlotu dobiegał końca. W trakcie ogniska miał miejsce pokaz wojennych tańców zastępów. Uhonorowani zostali również Przyjaciele Harcerstwa – Monika i Michał Jurczyńscy oraz uczestnicy Kursu Hallera –Krzysztof Tokarek, Mariusz Lebok, Piotr Brzdęk i Szymon Dębski.

W trakcie ogniska dołączył do nas Naczelnik Organizacji Harcerzy – harcmistrz Robert Kowalski.W czasie ogniska pochwalił uczestników Zlotu, że pomimo mżawki nie chowają się pod dachem, lecz spędzają noc przy ognisku nocując pod namiotami.

Gdy harcerze udali się na spoczynek grono instruktorskie zebrało się by uczestniczyć w złożeniu zobowiązania przez przewodnika Karola Kurpa. Następnie odbyła się Zbiórka Instruktorów Chorągwi podsumowująca ostatni rok harcerskiej pracy.

Niedzielny ranek to porządki, zwijanie namiotów i wymarsz do kościoła.

Na Mszę udaliśmy się do pobliskiej parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej.

Po Mszy parafianie zostali zaproszeni na apel kończący Zlot i piknik harcerski, organizowany przy parafii.

Wtrakcie apelu ogłoszony zwycięzców Zlotu. Na podium rywalizacji znalazły się następujące zastępy:

  1. KEDYW (1 Beskidzka Drużyna Harcerzy)
  2. FOJEROKI (2 Bytomska Drużyna Harcerzy)
  3. FAZAN (2 Bytomska Drużyna Harcerzy)

Zwycięzcą Turnieju Instruktorskiego został Komendant Zlotu – phm. Oskar Kopeć. Przypadek?

Apel zakończył Zlot lecz nie zakończył harcerskiego spotkania. W pikniku harcerskim wzięły udział rodziny, przyjaciele i lokalna społeczność. Nie brakowało atrakcji dla najmłodszych oraz prezentacji filmów i zdjęć harcerskich.

Po pikniku zuchy, harcerze i wędrownicy ruszyli w podróż do domu. Zabrali ze sobą wspomnienie wspaniałej przygody.

Do zobaczenia na kolejnym Zlocie. Czuwaj!

Zlot w liczbach:

 

Harcerze uczestniczący w Zlocie: 110

Wędrownicy uczestniczący w Zlocie: 9

Zuchy uczestniczące w Zlocie: 44

Instruktorzy uczestniczący w Zlocie: 21

Jednostki uczestniczące w Zlocie: 11

Hallerczycy uczestniczący w Zlocie: 5

Łączna liczba uczestników Zlotu: 188